14.4 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Изненадувачки ефекти од консумирањето бел ориз

НАЈЧИТАНО

Белиот ориз, познат и како збогатен ориз, е еден од најпопуларните видови. Тоа е рафиниран ориз, што значи дека е мелен за да се отстрани надворешната лушпа, слоевите од трици и микроб. И покрај неговата популарност, белиот ориз добива лош рап поради начинот на кој се обработува, особено во споредба со кафеавиот ориз, кој е цело зрно.

Можеби сте слушнале дека белиот ориз се нарекува „лоши јаглехидрати“ или извор на празни калории. Но, дали вреди да се прескокне целосно?

Нутриционистката Лорен Манакер зборуваше за Eat This, Not That за тоа што навистина му прави јадењето бел ориз за вашето тело и какви изненадувачки ефекти има тој, некои позитивни, а некои негативни.

Повеќе енергија
„Белиот ориз е извор на јаглехидрати, кои се главен извор на енергија за вашето тело“, вели нутриционистот.

Тој исто така забележува дека многу видови бел ориз се збогатени со витамини од групата Б, кои исто така можат да помогнат во одржувањето на нивото на енергија.

Според истражувањето објавено во списанието Nutrients, сите витамини од групата Б, со исклучок на фолатите, се вклучени во барем еден чекор од производството на енергија во клетката.

Премалото внесување на овие витамини ќе го ограничи производството на енергија на вашето тело, што потенцијално може да има негативно влијание врз вашето метаболичко и општото здравје.

Внес на арсен
Арсенот е микроелемент кој, доколку се консумира често и во големи количини, може да доведе до некои непријатни здравствени исходи.

„Арсенот е пронајден во оризот, па кога ја консумирате оваа житарка, можете да го внесете и овој елемент“, предупредува нутриционистот Манакер.

Иако белиот ориз има помалку арсен од кафеавиот, сепак е важно да се избегне прекумерна потрошувачка и да се менуваат зрната.

Исто така, проверете дали нивото на арсен е пониско или повисоко во регионот од каде што доаѓа вашиот ориз.

Посилни коски
Излегува дека јадењето бел ориз нуди многу флексибилност кога станува збор за здравјето на коските.

„Сите знаеме дека калциумот и витаминот Д се важни хранливи материи за здравјето на коските, но една непозната хранлива материја за здравјето на коските, манган, се наоѓа во белиот ориз“, тврди овој нутриционист.

Подложност на развој на метаболички синдром
Иако се потребни повеќе податоци, некои студии укажуваат на врска помеѓу консумирањето бел ориз и ризикот од метаболички синдром, забележува Манакер.

Метаболичкиот синдром е група на состојби кои се јавуваат заедно, зголемувајќи го ризикот од срцеви заболувања, мозочен удар и дијабетес тип 2 и вклучува висок шеќер во крвта, вишок маснотии околу половината, висок крвен притисок и абнормални нивоа на холестерол или триглицериди.

Една студија објавена во списанието Heart Asia сугерира дека оние кои консумираат најмногу бел ориз се поврзани со 30% поголем ризик од метаболички синдром. Иако не е сериозно, сепак е доволно значајно да се размислува за замена на белиот ориз со нешто друго.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО