25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Извршен директор на Renault: Автомобилите ќе чинат 1000 евра повеќе поради грам намалување на CO2

НАЈЧИТАНО

Строгите европски регулативи, нормите Еуро 7, директно влијаат на цените на автомобилите.

Европската унија има големи климатски цели, но прашање е во новите околности, војната во Украина, рецесијата и економската неизвесност, како оваа насока ќе се одрази на животот на луѓето со просечни примања, оние кои одат во Бентли, Ферари, Ламборџини па дури и Мерцедес, БМВ, можат само да им се восхитуваат на своите автомобили. Сè додека нивната фасцинација не биде прекината од консултант за продажба кој прашува: како можам да ви помогнам?

Во CahngeNOW, извршниот директор на Рено, Лука де Мео, зборуваше за ова и јасно стави до знаење дека строгите европски регулативи, стандардите Еуро 7, директно влијаат на цените на автомобилите, особено на цените на возилата најблиски до повеќето европски клиенти – мали градски автомобили, компактни автомобили…

„Ние пресметавме што би значело Еуро 7 за нашето моделско портфолио според моментално познатите планови. Производството на автомобили во просек би чинело 1.000 евра повеќе, а во групата Рено би имале околу милијарда евра. Затоа просечното возило треба да поскапи за 1.000 евра за три до четири грама намалување на емисијата на CO2“, објасни Лука де Мео на конференцијата „Промени сега“ и додаде:

„Не можете да очекувате да ја замените старата Нокиа со 12 клучеви со паметен телефон со висока технологија со 5G конекција и екран со милион пиксели, а потоа да го понудите поевтино од стар мобилен телефон“, вели тој.

Технологиите за намалување на емисиите се скапи и нивното инсталирање на мотори или издувни системи значително би ја зголемило цената на автомобилите. Еуро 7 би овозможил намалување на емисиите на CO2 од 67% (во споредба со 1990 година) на автомобилите во 2030 година, наспроти 63% кога би останал на сила сегашниот Euro 6d, пишува HAK Magazine.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО