21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Изборот за песна на Евровизија следната година ќе се одржи во Велика Британија

НАЈЧИТАНО

Изборот за песна на Евровизија следната година ќе се одржи во Велика Британија, потврдија денеска организаторите.

Како што јави Би-би-си, одлучено е дека настанот не може да се одржи во годинашната победничка земја Украина, поради тековната војна. Велика Британија годинава беше втора, па Европската радиодифузна унија (ЕБУ) започна разговори со Британската бродкастинг компанија.

Сè уште не е познато кој град ќе биде домаќин, но и Глазгов (Шкотска) и Манчестер (Англија), досега изразија подготвеност.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО