2.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Зрачењето не е нималку наивно и може да ни ја наруши рамнотежата, начини на кои можете да се заштитите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Зрачењето не е нималку наивно и може да ни ја наруши рамнотежата. Затоа, ви предлагаме начини на кои можете да се заштитите.

Никогаш не го држете лаптопот во скут. Ако навистина морате, ставете го на дрвена основа која ќе го ублажи директното негативно влијание на радијацијата.

Обидете се да бидете оддалечени околу 1 метар од екранот.

Вооружете се со кактуси! Можеби ќе бидете изненадени, но некои кактуси имаат способност да апсорбираат компјутерско електромагнетно зрачење, потврди НАСА.

Солената ламба може да биде не само декоративна, туку и ефикасна за оваа намена. Познато е дека емитира негативни јони во воздухот и треба да биде корисен за отстранување на зрачењето и одржување на рамнотежа во просторијата.

Од кристалите го издвојуваме аметистот. Ставете што е можно повеќе аметист до вашиот компјутер или телевизор. Аметистот го балансира биополето и го одржуваат недопрено. Кристалите кои се користат за оваа намена треба редовно да се чистат, се препорачува еднаш неделно под млаз вода.

Јадете храна богата со антиоксиданси, бидејќи телото може да создаде и сопствена заштита од слободните радикали кои ослободуваат зрачење.

Користете „глушец“ и жичана тастатура – за вашите раце да не се постојано на компјутерот.

Повремено измијте го лицето или туширајте се. Водата исто така има моќ да го исчисти нашето поле од негативните ефекти предизвикани од зрачењето.

Останете подалеку од други компјутери, на пример, во канцеларија и избегнувајте жици и кабли. Ставете ги што подалеку од вас и не држете ги нозете на нив.

Земете паузи. Прошетајте и опуштете се, ако е можно во природа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img