25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Зошто треба да престанете да пиете на сламка?

НАЈЧИТАНО

Појавата на брчки може да зависи и од тоа како пиете.

Интернетот е полн со совети за грациозното стареење кои се однесуваат на секој аспект од животот, а понекогаш тоа се едноставни и корисни совети. Највидливите знаци на стареење на вашето лице се фините линии и брчките, пишува Bestlifeonline. Ако сакате да ги успорите знаците на стареење, можеби ќе сакате да избегнувате да пиете преку сламка бидејќи тоа може да придонесе за развој на фини линии и брчки во пределот на устата.

„Повтореното збрчкање ги гради мускулите што ја опкружуваат устата. Брчките се развиваат помеѓу мускулните влакна што резултира со длабоки, видливи брчки видливи дури и при мирување“, објаснува Одри Кунин, дерматолог и основач на DERMAdoctor.

Видот на пијалок што го пиете исто така придонесува за формирање на брчки. „На крајот на краиштата, силата и упорноста на контракција на периоралните мускули може да придонесе за формирање на брчки. На пример, погустите течности како смути може да бараат поголема сила “, вели Ерум Н. Иљас, дерматолог во дерматолошката група Швајгер.

А таквите навики можат многу добро да влијаат на изгледот на вашето лице, особено ако имате над 50 години. „Кога сме млади, нашата кожа се враќа по кривогледување, насмевка или смеење“, вели Елејн Ф. Кунг, д-р, сертифициран дерматолог и основач на Future Bright Dermatology.

Пиењето од сламка не е единствената навика која е виновна за фините линии и брчките. „На пример, вертикалните линии околу усните можат да бидат предизвикани од пушење, бакнување или свиркање. Брчките околу очите може да настанат поради кривогледство и насмевка“, вели Кунг.

Секако, тоа не значи дека треба да се откажете од активностите како што е смеењето, но доколку ве загрижуваат знаците на стареење, можеби треба да промените некои од вашите секојдневни навики, пишува Пословни.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО