22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Зошто треба да избегнувате да пиете кафе за време на високи температури?

НАЈЧИТАНО

Зошто треба да избегнувате да пиете кафе за време на високи температури?
Треба да се избегнуваат слатки пијалоци.

Летните температури деновиве достигнуваат и до 40 степени.

Неопходно е да го заштитите вашето здравје, а голем дел од тоа е исхраната во топлиот период. асс. Д-р Маризела Шабановиќ, нутриционист, за N1 зборуваше за тоа што треба да консумираме периодов, а кои намирници треба да ги избегнуваме.

„Многу е важно добро да се хидрирате. Во овој период потребно е да се пие доволно течност, но не мислам само на вода, бидејќи многу често луѓето не поднесуваат многу вода. Треба да се погрижиме дека водата може да се внесува и во вид на овошје и зеленчук, кои побавно го хидрираат нашето тело. Во овој период не пијте многу кафе бидејќи тоа е диуретик и ќе исфрлите се што ќе испиете“.

Треба да се избегнуваат алкохолни и многу слатки пијалоци, бидејќи тоа нè прави уште пожедни. Секој оброк треба да содржи доволно зеленчук како салата. Не треба да јадете т.н „тешка храна“, пржена, похована, со многу маснотии. Предност треба да се даде на сировата храна, рече доц. д-р Шабановиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО