14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Зошто треба да ги натопите нозете во јаболков оцет?

НАЈЧИТАНО

Добрата купка за стапала може да биде одличен и релаксирачки начин за почеток на денот, а доколку ги натопите стапалата во јаболков оцет, резултатите пријатно ќе ве изненадат. Натопувањето на стапалата е еден од методите за нега на телото и особено се препорачува за луѓе кои имаат проблеми со здравјето на стапалата.

Топлата купка со јаболков оцет на крајот од денот е одлична за чистење и ублажување на здравствените проблеми на стапалата. Оваа купка ќе ви помогне да ги отстраните мртвите клетки од кожата. Јаболковиот оцет има карактеристичен мирис кој ќе ги освежи вашите стапала.

Јаболковиот оцет се добива со ферментација на природни шеќери. Има благо кисело својство и најмногу содржи од 4 до 8% јаболкова киселина. Со векови се користи за чистење и дезинфекција.

Постојат различни видови на јаболков оцет достапни на пазарот, па кога купувате, внимавајте да купувате само органски јаболков оцет. Најдобриот јаболков оцет ќе има талог на дното на шишето што е многу здраво и всушност еден од најдобрите делови на јаболков оцет.

Земете сад што е доволно голем за вашите стапала и наполнете го повеќе од половина со топла вода. Водата мора да биде доволно топла за да се чувствувате удобно и да не е премногу жешка. Ако надвор температурата е висока, тогаш подобро е да користите ладна вода, која истовремено ќе ве освежи. Додадете не повеќе од 1 чаша јаболков оцет во тенџерето и добро измешајте.

Потопете ги нозете околу 30 минути. Мирисот на оцет нема да остане на стапалата, туку многу брзо ќе испари. Покрај тоа, можете да ги исплакнете стапалата со ладна вода по натопување и да ги оставите да се исушат на воздух.

Потопувањето на нозете во јаболков оцет може да помогне во олеснување на следниве состојби:

– убоди од пчела

– болки во мускулите

– изгореници

– сувост на кожата

– габа за нокти

– непријатен мирис на стапалата

– пченка и брадавици

– атлетско стапало

– испукана кожа на петиците

Истражувањата покажаа дека два до три проценти јаболкова киселина се доволни за да се спречи ширењето на голем број бактерии, поради што се препорачува натопување на стапалата за секого.

Сепак, експертите не препорачуваат долгорочна употреба на јаболков оцет. Има благо кисело својство и долготрајната честа употреба може да предизвика иритација на кожата. Ако почувствувате печење или печење на нозете, веднаш измијте ги со топла вода.

Постојат студии кои покажале дека некои соединенија се апсорбираат и преку кожата. Јаболковиот оцет содржи ензими и минерали кои можат да се апсорбираат преку кожата. Научниците исто така откриле дека со земање јаболков оцет можете да го намалите ризикот од срцеви заболувања и срцев удар, а се покажал и како особено ефикасен во спречувањето на дебелината.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО