3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Зошто трговците на мало се повеќе ги напуштаат промотивните продажби?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Ивица Катавиќ, претседател на Здружението на продавници при ХГК, зборуваше за инфлацијата и кошничката за шопинг за празниците.

Катавиќ вели дека во последната година стапката на инфлација е зголемена и дека има зголемување на цените во фазата на производство, набавка на суровини и дека таква е состојбата во целиот свет, не само во Хрватска.

Како одговор на коментарот дека поскапувањата во некои случаи се многу големи и на прашањето дали трговците можат да ги намалат маржите за одредени ставки да имаат пониска цена, Катавиќ забележува дека трговските маржи не се големи.

„Може да се најде простор за време на некои акции. Но и тогаш рацете ни се врзани затоа што дејствијата се ограничени. Имено, цената на производот во текот на кампањата мора да биде пониска од цената во последните 30 дена, а поради инфлацијата ни е прескапа, па се откажуваме од кампањата. Секако, најголеми губитници се клиентите“, вели Катавиќ.

За празничните корпи вели дека финансиските показатели ќе бидат позитивни.

„Меѓутоа, имајќи предвид дека инфлацијата сега е околу 20 проценти во однос на минатата година, мора да разбереме како таа влијае на цената на производите и потрошувачката. Мислам дека празничната кошничка ќе се намали. Споредено со лани, потрошувачката ќе биде за 15-20 проценти поголема, но кошницата ќе биде помала по количина“, вели Катавиќ и додава дека се друго ќе биде поразително.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img