-1.1 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Зошто сè повеќе брачни парови спијат во одвоени кревети?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Истражувањата покажаа дека еден од десет возрасни Американци ретко или никогаш не спие добро, а околу 25 отсто од паровите избираат да спијат одвоено од партнерот, според Националната фондација за спиење. Дали е здраво паровите да спијат одвоено?

Иако одвоеното спиење го подобрува квалитетот на сонот и го намалува стресот, заедничкото спиење резултира со поздрав сексуален живот и посреќни врски.

Додека грчењето и различните распореди за спиење и будење се главните причини поради кои паровите избираат да спијат одвоено (57 и 56 проценти од гласовите соодветно), студијата Naturepedica открива дека различните генерации имаат различни причини зошто спијат одвоено. 63 отсто од милениумците и 62 отсто од генералот З велат дека конфликтните распореди за спиење/будење се причината поради која спијат во посебни кревети или соби. За 68 проценти од бејби бумовите, ‘рчењето е главниот фактор, додека 23 проценти од Gen Xers и 28 проценти од милениумците ги наведуваат проблемите со интимноста како причина. Генерацијата Z истакнува дека сакаат да имаат „контрола врз цврстината или мекоста на нивниот душек“, пренесува Индекс.

Професорката на Универзитетот Ланкастер Хилари Хајндс вели дека паровите почнале да спијат во посебни кревети кон крајот на 19 век како здравствена претпазливост. Во својата книга A Cultural History of Twin Beds, Хиндс наведува дека лекарите тогаш предупредувале на „страшните последици од споделувањето на креветот“. На пример, во книгата Sleep: or the Hygiene of the Night од лекарот Вилијам Вити Хол од 1861 година, се советува секој што спие „креветот да го има во голема, чиста и светла просторија, а ако тоа не е така, неговиот здравјето и силата на крајот ќе ги ослабнат екстремитетите и мозокот и ќе умрат“.

Двојните кревети се надвор од мода од 1960-тите
Во 1880-тите, серија написи на д-р Бенџамин Вард Ричардсон предупреди на ризиците од вдишување на бактериите на другите: „Протестирам против двојните кревети. Креветите во кои можат да спијат двајца се малку нездрави“. До 1920-тите, двојните кревети се сметаа за модерен избор. д-р. Во својата книга „Спиење за здравје“ од 1919 година, Едвин Бауерс пишува: „Тие промовираат удобност, чистота и природниот деликатес што постои меѓу човечките суштества“.

Паровите и браковите се сменија по Втората светска војна. Од 1960-тите, двојните кревети почнаа да излегуваат од мода.

Тројца експерти, три различни ставови
Советничката специјализирана за врски и психосексуална терапија Гил Бут верува дека сексуалниот живот може да се одржи со одвоено спиење.

„Сексуалниот живот може да се намали кога спиете во различни кревети, а може да има и намалување на целокупната комуникација создадена од далечината. Но знам и за парови кои спијат одвоено, но сепак одржуваат сексуален живот и квалитетна комуникација“, истакнува тој.

Терапевтот за брак и семејство Џејми Шенк тврди дека мора да постои здрава рамнотежа на емоционална и физичка интимност.

„За да се утврди дали спиењето во одвоени кревети функционира за пар, тие треба да разберат што ја мотивира разделбата. Ако се доследни во причините за спиење во различни кревети, тогаш тоа може да функционира и да биде значајно решение за подобар ноќен одмор. Меѓутоа, ако спиењето во друг кревет е средство за избегнување конфликти и интимност, тогаш тоа може да биде уште една шајка во ковчегот на врската што не функционира. На крајот на краиштата, она што е важно е одржување на врската зајакната со здрава рамнотежа на емоционална и физичка интимност. Ако секој човек се чувствува исполнет, тогаш помала е веројатноста да се оддалечи“, вели Шенк.

д-р. Гејл Краудер тврди дека преселувањето во друга спална соба не им помага на оние со ниско либидо. Најчестите причини што ги слуша за одвоено спиење се емоционални проблеми, ‘рчење, ниско либидо, деца во кревет или нарушен сон.

„Мојот совет е да ја побарате причината за тоа што ве натера да ја напуштите спалната соба и да се обидете да најдете заемно решение. Ако домашните лекови за ‘рчењето не дале ефект, брачниот другар што ‘рчи може да побара лекарска помош. Ниското либидо нема да се реши со преселба во друга просторија. Признајте го проблемот и разговарајте со професионалец“, рече таа.

Краудер е секогаш на страната на заедничко спиење, па затоа им предлага на паровите да се фокусираат на интимноста и предиграта надвор од спалната соба.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Почина актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“

Актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“, почина во саботата на 28 јануари како последица од...

Загинаа 4 млади бразилски фудбалери

Автобус полн со млади фудбалери на фудбалскиот клуб Вила Мариа Хелена од Бразил се превртел во провалија од десетина метри. Според информациите на бразилските медиуми,...

Ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Памела Андерсон, утре ќе ги претстави сите тајни од својот живот во серијата „Памела, љубовна приказна“

Ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Памела Андерсон, утре ќе ги претстави сите тајни од својот живот во серијата „Памела, љубовна приказна“ (Pamela, A...
spot_img
spot_img
spot_img