7.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Зошто Северна Кореја го фалсификуваше тестот „ракета-чудовиште“?

НАЈЧИТАНО

Северна Кореја го лажирала „успешното“ лансирање на нејзината најмоќна ракета со долг дострел за да ја зајакне домашната поддршка за режимот на Ким Џонг Ун, откако вистинскиот тест не успеа, велат аналитичарите.

Државните медиуми објавија за „чудесното“ лансирање на новата интерконтинентална балистичка ракета Хвасонг-17 на 24 март (ИЦБМ), објавувајќи драматични фотографии и видеа од водачот Ким, кој лично го надгледувал тестот.

Сепак, аналитичарите идентификуваа недоследности во извештајот на Пјонгјанг, а јужнокорејските и американските разузнавачки агенции заклучија дека Северна Кореја всушност го истрелала Хвасонг-15, помалку напредна ракета што веќе ја тестирала во 2017 година.

Зошто Северна Кореја би го направила тоа? Аналитичарите велат дека ѝ била итно потребна домашна пропагандна победа пред клучната годишнина, откако вистинското лансирање на Хвасонг-17 пред една недела заврши неуспешно со ракетна експлозија над главниот град.

Пушти видео
„Северна Кореја сакаше да ја зајакне лојалноста на граѓаните во пресрет на Денот на Сонцето со прикажување на Ким Џонг Ун како способен воен водач“, изјави аналитичарот Јанг Му-Џин за АФП, осврнувајќи се на годишнината од раѓањето на севернокорејскиот основач Ким Ил Сунг. на 15 април.

Но, лансирањето на 16 март не успеа спектакуларно и – уште полошо – се случи во Пјонгјанг, па луѓето мораа да бидат сведоци на драматичен неуспех. Ким веројатно мислеше дека му треба нешто многу силно за да го надомести тоа и веројатно затоа лажеше“, додаде Јанг.

На брифингот на јужнокорејското разузнавање се вели дека по неуспешното лансирање на 16 март, Пјонгјанг се свртел кон измислици „за да ги запре гласините и да донесе стабилност на режимот“.

За само осум дена помеѓу неуспешното лансирање и наводното успешно лансирање, нема да има време да се анализира што тргнало наопаку и да се исправи – па Пјонгјанг се сврте кон фалсификат, наведуваат јужнокорејските медиуми.

Ова не би било првпат Северна Кореја да измисли напредок во развојот на оружје. Таа се обиде да го прогласи за успешен неуспешниот тест на балистичка ракета лансиран од подморница во јануари 2016 година користејќи изменети видеа, велат аналитичарите.

Изненадувачки, Пјонгјанг се уште е подготвен за такво нешто, изјави Мејсон Ричи, вонреден професор на Универзитетот Ханкук.

Фактот дека независните аналитичари, а да не зборуваме за разузнавачките служби на САД и Јужна Кореја, успеаја да го откријат тоа толку брзо го поткопува кредибилитетот на Северна Кореја, рече тој.

Ако Пјонгјанг „лажеше за нешто толку очигледно како типот на ICBM, дали лажеше за работи што не беа толку очигледни“, на пример, дали нивните проектили го преживеаја повторното влегување или колку се лесни и компактни нивните боеви глави.

Северна Кореја го придружуваше наводното лансирање на „Хвасонг-17“ со видео во холивудски стил во кое лидерот Ким е во црна кожна јакна и очила за сонце, заедно со генерали кои се чини дека сигнализирале лансирање на џиновска ракета.

Несогласувањата забележани во тоа видео беа првиот знак за аналитичарите дека официјалната верзија на настаните во најдобар случај е погрешна.

Специјализираната веб-страница NK News, со седиште во Сеул, анализирала сателитски снимки и открила индикации дека некои од снимките се направени порано отколку што тврдат државните медиуми, веројатно за време на неуспешниот тест на 16 март.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО