1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Зошто понекогаш се чувствуваме како да паѓаме кога заспиваме?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Неверојатни 70 проценти од луѓето велат дека го доживеале чувството на заспивање кога конечно ќе заспијат, но малкумина разбираат што е тоа и зошто се случува.

Безопасната и релативно честа сензација е позната како хипничен грч или почеток на спиење. Тоа се случува кога телото доживува ненадејни мускулни контракции, слично како кога скока кога е исплашено.
Истражувачите навистина не знаат со сигурност што предизвикува хипнични грчеви, но тие имаат неколку теории.

„Истражувачите се сомневаат дека кога заспиваме, понекогаш има блокада помеѓу нервите во ретикуларното мозочно стебло, што создава одговор што води до хипничен грчеви“, пишува Sleep Foundation.

Експертите објаснуваат дека може да се случи кога вашите мускули целосно се релаксираат, иако тоа е нормален дел од заспивањето, вашиот мозок погрешно да претпостави дека всушност паѓате и да реагира така што ќе ги грчете мускулите. Исто така, можно е хипничните грчеви да се физичка реакција на сликите слични на соништата што ги придружуваат, пренесува Index.hr.

Тие исто така сугерираат прекумерна потрошувачка на кофеин, употреба на стимуланси, енергично вежбање пред спиење, емоционален стрес и недостаток на сон може да ја зголемат веројатноста да доживеете хипничен непредвидлив.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img