Зошто не е добро да се туширате со топла вода во текот на зимата?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Иако нема поубаво чувство од топол туш после изложување на студ, дерматолозите предупредуваат дека топлата вода може да направи повеќе штета отколку добро за нашата кожа.

Бидејќи и онака во зима често се бориме со испукана и сува кожа, додавањето топла вода може да ја влоши оваа состојба. Топол туш и бања може да предизвика воспаление на кожата, да предизвика црвенило и чешање и сериозно да ја оштети заштитната бариера на кожата. Причината за тоа е што високата температура го нарушува природниот баланс на влага на кожата и ја лишува од сите масла, масти и важни протеини.

Но, ако сте од оние луѓе кои не можат да замислат ден без топол туш, можете да ја заштитите кожата во зима со следниве совети, пишува Novi list.

Ограничете го времето за туширање
Ако не можете да живеете без топла вода, не туширајте се со топол туш повеќе од 10 минути секој втор ден. На овој начин може да се ограничи иритацијата на кожата и да не ви се суши премногу во зима.

Чувајте ја вратата од бањата затворена
За да ја задржите влагата од пареата за туширање во просторијата, задолжително туширајте се со затворена врата од бањата. Оваа влажност може да и помогне на вашата кожа да ги задржи природните масла.

Покријте ја кожата со крем
Редовното помазување на кожата со производи за навлажнување е многу важно во зима. Главниот совет е да го нанесете кремот на кожата додека е сè уште малку влажна. Ова овозможува подобра апсорпција на влага. Исто така, избегнувајте претходно триење со груба крпа за да не и наметнете дополнителен стрес на кожата. Тогаш вашата кожа ќе блесне во текот на студената зима.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img