23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Зошто нема да ја видиме Нева Кембел во Шестиот крик?

НАЈЧИТАНО

Пред неколку дена, Нив Кембел, ѕвездата на хорор филмот Scream, изјави дека нема да ја гледаме во следниот – веќе шести – филм од оваа популарна франшиза.

48-годишната актерка смета дека и била понудена премалку плата за улогата во исклучително профитабилна серија филмови, и покрај тоа што ја играла улогата на Сидни Прескот во сите пет Screams, кои се снимаат од 1996 година.

„За жал, тој нема да биде со мене на следниот филм. Како жена, морав да работам многу напорно цела кариера за да создадам вредност за себе, особено кога станува збор за Scream. Мислам дека понудата што ја добив не е во согласност со вредноста што ја дадов во франшизата“, рече таа.

Таа продолжи: „Со тешко срце решив да продолжам понатаму. На сите мои фанови на Scream им кажувам дека те сакам. Секогаш ме поддржувавте. Ќе ви бидам вечно благодарен и за она што ми го даде оваа франшиза во последните 25 години“.

По оваа вест, нејзината соиграчка од четвртиот Scream, 31-годишната Ема Робертс – таа ја глумеше братучетката на Сидни Џил – се огласи и рече дека е целосно шокирана од нејзината совест. „Си реков дека тоа не може да биде вистина! Таа е кралица“.

Метју Лилард, член на оригиналниот бенд Scream од 90-тите, изрази поддршка за својот колега, пишувајќи дека Том Круз не се согласил на мала сума за актуелното продолжение на Top Gun, па затоа не треба да го очекуваме ова од жена, особено со оглед на тоа што петтиот дел од Крика беше огромен хит, кој според него донел „тон пари“ на кино благајните.

Тој заклучил: „Дали Нив Кембел треба да добие повеќе плата за работата што ја направи во петте филмови во франшизата? Да, затоа што таа е главната актерка во една од најуспешните хорор серии на сите времиња.

За разлика од Кембел, Кортни Кокс исто така се враќа на екраните во шестиот дел како репортер на Гејл Ведерс, но нема да биде нејзин соиграч и поранешен сопруг Дејвид Аркет. Улогата на Кирби ќе ја повтори и ѕвездата на четвртиот Scream, Хајден Панетиер.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО