More

  Зошто луѓето го обвинуваат Ралф Фајнс за затворањето на најдобриот ресторан во светот

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Ресторанот „Нома“ во Копенхаген, кој неколку пати беше прогласуван за најдобар во светот, најави дека ќе престане со работа следната година, а интернет заедницата овој потег го поврзува со новиот филм на Раф Фајнс.Актуелниот хит филм „Me“ ги следи младата двојка Марго (Ања Тејлор-Џој) и Тајлер (Николас Холт) кои патуваат на оддалечен остров за да јадат во ексклузивен ресторан што го води претенциозниот готвач Словик (Рајф Фајнс).

  Оваа црна комедија е остра критика не само на бесмисленоста на културата на храна и пиење, туку и на класната политика и елитизам кои често доаѓаат со неа, пишува порталот Унилад.

  Филмот покажува што обожавателите на Словик се спремни да направат само за да уживаат во неговите уникатни јадења како што се „Чинија за леб без леб“ или „Пилешки такос со ножици во нив“.

  По неговото емитување во кината, „Мени“ се појави и на стриминг сервисите, што се совпадна со најавата на „Нома“ – престижниот дански ресторан со три Мишелин ѕвезди – дека ќе престане со работа.

  „Нома“, на чело со поглаварот Рене Реџепи, на светот му го претстави т.н Новата нордиска кујна, а од нејзиното отворање во 2003 година, ја освои ласкавата титула за најдобар ресторан во светот во 2010, 2011, 2012, 2014 и 2021 година.

  Многу корисници на социјалните мрежи се пошегуваа дека тоа што најавата за затворање на „Нома“ дојде во исто време со излегувањето на филмот „Јас“ не може да биде случајност.

  „Нома се затвора бидејќи нејзините работни практики се неодржливи и сега сум во дилема и разгледувам дали снимањето на Мени започна пред или откако се случи ова“, напиша еден корисник на Твитер.

  Друг „Твитер“ додаде: „Нома најавува исклучување за да стане култен, веднаш откако се појави. Тоа е толку добро за мене“.

  „Нема сомнеж дека Мени беше клинец во ковчегот за Нома“, е уште еден од низата духовити твитови.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img