5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Зошто кујнските ножеви имаат заоблен врв

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Дали некогаш сте се запрашале зошто ножевите за вечера имаат заоблен врв? Историјата има одговор и на тоа прашање.

Кој знае какви би биле ножевите со кои мачкавме путер или мармалад на лебот, да не беше кардиналот Ришелје (Арман Жан ду Плеси) кој живеел во 17 век, кој бил првиот министер во државниот совет на францускиот крал Луј. XIII. Дотогаш имаа ножеви со остри точки.

Ришелје, кој бил многу чувствителен на храна и бонтон на трпезата, еднаш го искарал гостин кој сакал со врвот на ножот да ги исчисти остатоците од храната меѓу овесот. На кардиналот му беше доста од бесрамно однесување на масата – од ставање ножеви во месо и друга храна, кога на гостите им требаа слободни раце, до чистење на остатоците од храна меѓу овесот. Тој се налутил и им наредил на слугите да се ослободат од сите ножеви со остри точки и да ги заменат со оние со заоблени точки.

Набргу потоа, францускиот крал Луј XIV. забранил употреба на ножеви со остри врвови – за сечење и како оружје. Тој се обидел да нареди прекин на насилството, а со тоа дополнително ја зацврстил положбата на ножот за маса со заоблен врв како најсоодветен прибор за јадење.

Овој договор набрзо се прошири низ цела Франција, а потоа и во голем дел од западниот свет. Со текот на времето, обликот на ножот за јадење продолжи да се менува. Ножевите станаа малку пошироки, така што храната од чинијата можеше полесно да стигне до виљушките, а парчето леб полесно да се размачка.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Штрајк на половина милион вработени во Британија – училиштата затворени, возовите, авионите доцнат

Десетици илјади училишта во Велика Британија делумно или целосно ја прекинаа наставата, прекинат е и железничкиот сообраќај, а се очекуваат доцнење на авионите бидејќи...

Потврдено: Нетфликс ги открива првите детали за новите мерки против споделувањето лозинки

Стриминг гигантот Нетфликс проценува дека околу 100 милиони корисници ширум светот се најавуваат на нивната платформа користејќи туѓи кориснички податоци. Нетфликс се надева дека...

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img