17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Зошто жените треба да земаат фолна киселина веднаш штом ќе одлучат да забременат?

НАЈЧИТАНО

Жените треба да земаат фолна киселина ако планираат да забременат или се во првиот триместар од бременоста бидејќи истражувањата покажуваат дека тоа може значително да го намали ризикот од некои вродени вродени дефекти. Ова се вродени невролошки абнормалности познати како дефекти на невралната туба кои го спречуваат нормалното развивање на ‘рбетниот мозок и мозокот на детето.

Фолната киселина е присутна во многу намирници како сол, млечни производи и житарки за појадок, а тоа е истакнато и на пакувањето на производите. Сепак, експертите сметаат дека при планирање на бременост и во првиот триместар, фолната киселина треба дополнително да се зема, во форма на таблети.Препорачаната доза е 400 микрограми дневно, велат лекарите од американскиот Центар за контрола на болести и Германскиот федерален институт за проценка на ризик (BfR).

Доколку сте загрижени за можните несакани ефекти, научниците велат дека сегашната препорачана доза на фолна киселина е безопасна и можеби нема негативно влијание врз здравјето. Европската управа за безбедност на храната (ЕФСА) вели дека може да се земаат до 1.000 микрограми фолна киселина дневно без ризик од несакани ефекти.На трудниците им треба повеќе фолна киселина во текот на другите два тримесечја и доењето, велат лекарите. Во оваа фаза, трудниците не мора да земаат апчиња доколку се обидат да јадат повеќе храна богата со фолна киселина.

Фолната киселина, позната и како витамин Б9 и фолацин, е еден од витамините Б. Фолната киселина во храната не се појавува природно, туку се додава последователно. Лиснат зеленчук како спанаќ и зелена салата, домати, мешунки, ореви, портокали, целосна храна, компири, црн дроб и јајца се храна богата со фолати.Ако ги јадете овие намирници, веројатно сте обезбедиле доволно фолати, па затоа се препорачува да се зема дополнителна фолна киселина само пред и за време на бременоста.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО