9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Зошто е добро да се јаде банана пред спиење?

НАЈЧИТАНО

Иако сме навикнати да јадеме банани наутро, за ужина или во ситуации кога ќе забележиме дека ни треба шеќер, корисно е да ги јадеме и навечер.

Имено, бананите можат да помогнат при несоница, како што тврди алтернативниот здравствен лекар д-р Алан Мандел, пренесува Zaphetna.hr.
Тој советува во случај на несоница да изедете банана половина час пред спиење за да спиете подлабоко и да се разбудите освежени.

Ова овошје е полно со витамин Б6, кој делува така што ја претвора аминокиселината триптофан, важна за добар сон и расположение, во серотонин, невротрансмитер кој го контролира лачењето на мелатонин во епифизата во мозокот.

Хормонот мелатонин, познат и како хормон за спиење, го контролира нашиот внатрешен часовник и поради неговото зголемено лачење, навечер се чувствуваме поспани.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО