1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Зошто еден фустан од висока мода чини колку нечиј стан?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Високата мода во Париз започна. Фустаните недостижни за обичните смртници, резервирани за црвени теписи и вечери, достигнуваат вртоглави нули. Има добра причина за тоа. Најдобро ќе разберете ако ги погледнете бројките…

Дизајниран фустан од висока мода може да чини 9.000 евра во дневна верзија, над 38.000 евра за коктел фустан и до 85.000 евра за вечерен фустан, пишува Нова.рс. Венчаниците достигнуваат цена и од 300.000 евра. Ова се навистина импресивни бројки и тоа е – премногу е скапо.

Погледнете дали ќе се појави таков модел:

Поголемиот дел од вашата облека се произведува во фабрика и брзо, додека парчињата од високата мода се третираат како уметнички дела. Валентино еднаш рече дека кројачите поминуваат неколку стотици часа за правење фустан, додека за венчаница се потребни околу илјада часа. За да ви даде подобра идеја, тоа е 41 ден или околу пет недели.

И уште еден детаљ – секое парче облека се шие рачно. Ова модно „раѓање“ се случува во едно од 11-те дизајнерски студија (Шанел, Диор, Готје,…), а секое од нив мора да произведува 75 модели годишно за да се нарече „висока мода“. Ваквите модни куќи вработуваат околу 5.000 луѓе, од кои 2.200 се шивачи.

Едно парче висока мода мора да ги исполнува строгите правила на француското Министерство за индустрија и Федерацијата Француска де ла мода, додека модната куќа мора да претстави две колекции за висока мода во јануари и јули.

Она што е интересно е дека прескапата висока мода се потпира на куповната моќ на смешно малата клиентела. Дури 60 отсто од клиентите се Американки, а останатите 40 отсто Русинки, Кинески и дами од Блискиот Исток, пишува Нова.рс. Годишно се продаваат околу 1.500 фустани од висока мода. Затоа често е невозможно модните куќи да заработат сериозен профит од нив. Целиот сјај и гламур вложен во вакви прескапи парчиња е важен за брендот и ја зголемува продажбата на „обичните“ производи што ги нудат (парфеми, часовници, чанти…).

Колекциите на модата се како маркетиншка алатка која продава секундарни производи од тој бренд – парфеми, очила, модни детали“, објасни Американецот Ник Верерос.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img