9.6 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Зошто вратите на машините за перење се закривени?

НАЈЧИТАНО

Причината за закривената врата на машината за перење со предно полнење очигледно за многумина е мистерија, пишува City Magazine.

Не дека ни падна на памет да се запрашаме, но едно видео на интернет секако не поттикна да размислуваме во таа насока, пишува Сити Магазин.

Американката Рене, техничар за поправка на домашни апарати, на својот TikTok објасни за што се работи. По видеото, за оние кои се прашуваа, таа целосно ја демистифицираше оваа испакнатост на вратата од машината.

Рене вели дека има корисна причина зошто вратите на овие машини имаат перваз свртен навнатре: „Тоа не е само за декорација, туку е многу корисно“.

„Кога имате машина за полнење напред, облеката се движи многу повеќе отколку во машината со полнење одозгора“, објасни таа.

„Значи, причината зошто вратата така се испакнува навнатре е да ја турка облеката назад во барабанот додека се мие“, додаде таа.

На тој начин, облеката нема да се заглави во рамката на вратата каде што може да се заглави и оштети, додава тој.

Нејзините следбеници на оваа социјална мрежа ја пофалија во коментарите бидејќи таа ги научи на нешто ново.

„Отсекогаш сум се прашувал тоа“; „Ви благодариме што ни ја откривте мистеријата“; „Забавен факт што не знаев дека не го знаев“, напишаа луѓето во коментарите.

Работите како техничари за поправка на домашни апарати најчесто ги вршат мажи, поради што Рене е единствена во целата индустрија, а нејзината сметка на TikTok станува многу популарна.

Често ја прашуваат како ја добила работата како техничар за поправка.

„На компанијата во која работам навистина и беа потребни многу техничари во тоа време, па ме вработија без искуство“, вели таа во друго видео.

По шест месеци, таа ја заврши обуката и на крајот стана техничар. Сепак, таа не го препорачува својот неконвенционален пат.

„За тоа би препорачала да одам на училиште“, советува таа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО