9.1 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Зошто воени авиони и хеликоптери летаат над Словенија

НАЈЧИТАНО

Во последните денови небото над Словенија го надлетуваат воени авиони и хеликоптери. Летовите не се поврзани со војната во Украина, туку со меѓународната воена вежба Adriatic Strike 2022, која секоја година се одржува во Словенија. Сепак, гласните авионски мотори и пукањето на полигонот збунија многумина.

Меѓународната воена вежба Adriatic Strike 2022 во Словенија се одржува по десетти пат и ќе трае до 5 јуни. Во вежбата учествуваат 650 учесници од 26 земји-сојузници и партнери. Вежбите се одвиваат и во воздух и на земја. Жителите кои живеат во близина на полигоните се вознемирени од татнежот на воената механизација во последните денови.

Словенечката армија при објавувањето на вежбата онлајн напиша дека активностите на терен биле претходно координирани со локалната заедница и дека ќе бидат максимално невознемирени за околината. „На терен ќе има само мал број војници и воени возила, употребата на маневарска муниција ќе биде минимална, а учесниците ќе ги движат возилата по јавните патишта и асфалтираните шумски патеки“, додаваат оттаму. Од Министерството за одбрана ни рекоа дека на годинешната вежба нема специјалитети, а нема повеќе учесници и воени авиони од вообичаено.

Воената вежба се одржува во повеќе делови на Словенија. Вежби со авиони, минофрлачи и тенкови се одржуваат на централниот полигон Почек кај Постојна, а симулации за воздушна поддршка се одржуваат и на подрачјето на општините Бохињ, Идрија и Рибница. Авиони, хеликоптери и беспилотни летала полетуваат од аеродромите Черкељ об Крки и Брник. Меѓу нив, покрај словенечкиот Pilatus PC-9, се и познатите авиони F-16 и Eurofighter 2000.

Комбинираните контролори на пожар се обучуваат на воена вежба. Станува збор за воени единици кои водат и насочуваат воздушна поддршка и напади на теренот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО