18.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Зошто ви е постудено кога работите од дома?

НАЈЧИТАНО

Ладна, постудена, собната температура може да биде совршена, но честопати се чувствувате како да е „зима“ кога работите од дома.

Откако прво накратко „патувавте“ од масата во кујната каде што појадувавте, до работната маса, вашите стапала и дланки станаа особено ладни по еден или два часа работа. Зошто?

Агенцијата dpa го праша германскиот професор по физиологија Ралф Брандес што се случува кога нашето тело е ладно иако е во топла соба. И како да се врати внатрешната топлина?

Зошто толку брзо ни се лади кога работиме од дома?
Ралф Брандес: Бидејќи растојанијата што ги поминуваме се кратки, не се движиме и седиме цел ден. Ако не се движиме, срцето турка помалку крв во нашите раце и нозе. Таму пристигнува помалку топла крв и полека се ладиме.

Кога температурата паѓа, телото првенствено се обидува да ја задржи топлината во својот центар додека екстремитетите не се толку важни за опстанок. Затоа најчесто се соочуваме со студени стапала и дланки. И штом ќе се изладат, тешко е повторно да се загреат.

Што помага против чувството на студ?
Брендови: Започнете ја циркулацијата и забрзајте го срцето на повеќе од 100 отчукувања во минута. На пример, можете да го постигнете тоа со скокање. Користете ги мускулите, пот. Те грее.

Може да помогне и за загревање однадвор со земање топол туш или пиење топол чај. Алкохолот исто така помага, има слично дејство како спортот и ги шири крвните садови.

Чорапите или ќебето, пак, речиси воопшто не ја подобруваат ситуацијата. Барем не ако веќе ви е ладно. Истото важи и за движење на дланките и стапалата.

Како изгледа оптималната стратегија против студ?
Марки: Избегнувајте провев на работното место. Нацртите се секогаш на прозорецот, без разлика колку е добра изолацијата. Ако работите во подрум, треба да знаете дека таму има повеќе влажност поради што е поголема веројатноста да ви биде студено.

Покачувањето на собната температура за неколку степени Целзиусови, исто така, не помага многу. За целосно да избегнете чувство на студ, треба да ја подигнете температурата на 29 или 30 степени Целзиусови. Но, тоа не помага бидејќи вака високите температури не заморуваат – обично е доволно 21 степен Целзиусов, а по 25 настапи се заморуваме.

Ако температурата и влажноста на вашето работно место се оптимални, тогаш мора да се погрижите да ви биде целосно топло. Како по правило, станувајте секој час и пешачете околу две или три минути. Скокни малку. Повремено пијте шолја топол чај или измијте ги нозете со топла вода.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО