Зошто би било добро жените понекогаш да земат слободен ден за време на менструацијата?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Зошто е толку важно жените да успорат за време на менструацијата, да се одморат и да се однесуваат посочувствително од вообичаено?

За време на менструацијата, сосема е природно жените да се чувствуваат без енергија и да се поуморни од вообичаено. Поради модерното брзо темпо на живот, лесно е ретко да го смирите и да му го дадете на вашето тело потребниот одмор

.Во тоа време, на женското тело му треба одмор, за да се обнови
Менструацијата е за чистење на жените. Во тоа време, на телото му треба одмор, да се обнови и да си ја врши работата. Ако жената не си дозволи да страда, често се соочува со различни несакани симптоми. Вообичаени се болни менструации, болки во долниот дел на грбот и неправилни менструации, негативни емоционални промени и замор.

Одморот е природна потреба на телото, која треба да се почитува кога ќе го слушнеме. За жал, многу жени сè уште го гледаат одморот како слабост или слабост, а со тоа го водат своето тело во сè поголем дисбаланс, што носи уште повеќе проблеми.

Менструалните болки се предизвикани од грчеви на матката, кои лесно можат да бидат придружени со грчеви за време на породувањето. Нивната цел е да ја исфрлат внатрешната обвивка на матката за време на менструацијата. Болката лесно може да се прошири од стомакот до долниот дел на грбот и нозете. Болните спазми обично траат еден ден, понекогаш и неколку дена. Според Women’s Health Concern, дури 80% од жените доживуваат болка за време на менструацијата во одреден период од нивниот живот. Од 5 до 10% од жените доживуваат толку силни болки што не можат нормално да функционираат за време на менструацијата.

За здрав проток и рамнотежа, жените треба да ги нарачуваат следниве работи секој месец за време на менструацијата:

Слушајте го вашето тело и дајте му го одморот што му е потребен – барем еден ден.
Следете циклус на спиење од 7 до 8 часа во исто време секој ден.
Грижете се за опуштање на телото.
Уживајте во свежо овошје и зеленчук и друга храна која е лесно сварлива.
Менструално отсуство за жени
За жал, сите жени немаат исти можности и не можат да си дозволат да ја пропуштат работата за време на менструацијата. За жените кои имаат болна менструација, ова е особено важно.

Менструалното отсуство моментално е достапно само во неколку земји низ светот, вклучувајќи ги Јапонија, Индонезија и Замбија.

Шпанија неодамна стана првата европска земја која воведе можност за платено менструално отсуство за жените кои доживуваат болни периоди. Шпанките сега можат да добијат одобрение за вакво отсуство со преглед од лекар, кој во зависност од нивната состојба пропишува колку денови можат да ги користат за одмор во тој период од месецот. Со ова тие нарачаа позитивен исчекор, го привлекоа вниманието на важноста на оваа претходно стигматизирана тема и дадоа пример за другите европски земји. Дали во иднина ќе добиеме можност и за „менструално отсуство“ во Словенија?

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img