22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Зошто ананасот е на врвот на трофејот на Вимблдон?

НАЈЧИТАНО

Доколку го сакате тенисот и редовно го следите, веројатно овие денови уживате во Вимблдон, третиот Грен слем турнир сезонава, кој се одржува во Лондон на трева. На овој шампионат настапува и нашиот Новак Ѓоковиќ, кој е прв фаворит за освојување на титулата во машка категорија.

Ако успее, ќе биде награден со традиционална позлатена чаша со мал ананас одозгора. Зошто ова овошје е на врвот на овој трофеј висок 45 сантиметри?

Нема историски податоци кои ја откриваат вистинската мотивација на авторот на трофејот, но една теорија за причината за ставање ананас на врвот од чашата според експертите за англиската историја и култура звучи најверојатна, пишува The Sun, а пренесува Градски магазин.

Ананасот не расте во Англија, туку главно во Јужна и Централна Америка и во западниот дел на Африка. Пред 135 години, кога се одржа првиот Вимблдон, само најбогатите слоеви од населението можеа да уживаат во ова овошје, бидејќи ананасот многу малку се увезуваше од далечните земји, па затоа беше многу скап.

Како таков, тоа беше еден вид симбол на луксуз и префинет вкус. Ако, на пример, ви понудиле ананас за вечера во англиски дом, треба да се чувствувате многу почестени бидејќи ова овошје не е за секого.

Се претпоставува дека оваа симболика на ананасот го инспирирала авторот на трофејот на Вимблдон да го стави на врвот на позлатената чаша.

Интересно е што победниците на третиот Грен слем во машка категорија не го носат со себе овој традиционален трофеј, но тој останува во витрината на Вимблдон. По шампионите, имено, следува неговата реплика висока 20 сантиметри.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО