7.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Знаци на автоимуни болести кои веројатно ги игнорирате, еве кој е во опасност

НАЈЧИТАНО

Автоимуна болест е состојба во која вашиот имунолошки систем го напаѓа вашето тело. Со оглед на тоа што автоимуните болести зафаќаат различни делови од телото и симптомите не се секогаш исти или со еднаков интензитет, на лекарите многу често им треба подолго време за да дијагностицираат за која автоимуна болест се работи.

Иако истражувачите не ја знаат точната причина за автоимуните болести, генетиката, исхраната, инфекциите и изложеноста на хемикалии можеби се поврзани со нив, пишува Healthline, пренесува Здравствениот центар.

Автоимуните болести може да биде тешко да се дијагностицираат
„Симптомите на автоимуните болести можат да бидат многу неспецифични и може да се појават поради многу причини, од кои не сите укажуваат на болест. Понекогаш симптомите на автоимуна болест можат да бидат нејасни“, вели д-р Суман Радакришна, директор на медицинскиот центар „Дигнити Здравствен“ во Калифорнија и објаснува за „Еаттис“ дека овие болести, покрај физичкото здравје, можат да влијаат и на менталното здравје. Тие исто така го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања, мозочен удар, бубрежни заболувања, белодробни заболувања и рак.

Кој е изложен на ризик од автоимуна болест?
д-р. Радакришна објаснува: „Некои од факторите на ризик за автоимуни болести вклучуваат женски пол (80 проценти кај жените), генетика (други членови на семејството со поголема веројатност да имаат автоимуни болести), претходна дијагноза на автоимуни болести (лупус, ревматоиден артритис), одредени инфекции ( Вирусот Епштајн Бар, КОВИД, стрептокок инфекција од групата А), дебелината, пушењето и изложеноста на токсини, лекови (одредени лекови за крвен притисок, лекови за холестерол, антидепресиви итн.)

Како автоимуните болести можат да влијаат на секојдневниот живот
„Да, автоимуната болест може да влијае на квалитетот на здравјето, како и на целокупното здравје. Болка, замор, губење на апетит, гадење и повраќање и треска може да направат човек да се чувствува исцрпено и неспособно да работи и да ги извршува секојдневните активности“, вели д-р Радакришна, додавајќи дека може да предизвика оштетување на органи, како што се бубрезите, мозокот. , и зглобовите.

Симптоми на автоимуни болести
Замор

Овој симптом е многу тешко да се квалификува и има многу причини за замор што не може да се припишат на автоимуни болести. Недостаток на сон, стрес – го доживуваме физички и психички и обично состојбата се подобрува откако ќе се отстрани стресот и ќе се поправи дефицитот на спиење. Меѓутоа, ако заморот продолжи, најдобро е да разговарате за тоа со вашиот матичен лекар, објаснува тој.

Болка и оток во зглобовите

„Болката и отокот во зглобовите, кои често се чувствуваат во рацете и големите зглобови, може да укажуваат на автоимуна болест“, објаснува д-р Радакришна. Како чести потешкотии ја споменува вкочанетоста која се јавува наутро и се подобрува во текот на денот, а како необични ги споменува тешкотиите при држење на четката за заби и чешлање на косата.

Осип

Осипот на кожата може да се ограничи на области изложени на сонце или може да биде насекаде низ телото. Може да биде налик на псоријаза, периодично или константно. Ако забележите повторлив или постојан осип, разговарајте со вашиот лекар.

Гастроинтестинални заболувања

Абдоминална болка и дигестивни проблеми, вклучувајќи дијареа и запек, гадење, повраќање и губење на апетит може да бидат многу чести поради воспаление на гастроинтестиналниот тракт. Резултатот може да биде и промена во телесната тежина.

Треска и отечени жлезди

Интермитентна треска и отечени жлезди се неспецифични симптоми, вели д-р Радакришна и советува да се посети лекар доколку се повторат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО