15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Злосторствата на руската армија: „Силуваат мажи и момчиња, тоа е психолошка војна“

НАЈЧИТАНО

Руските војници во Украина силувале и мажи и момчиња, соопштија во вторникот украински и претставници на ОН. Да потсетиме, веќе се истражуваат десетици случаи на силување жени во области кои биле под руска окупација во околината на Киев.

„Добив извештаи, кои не се потврдени, за сексуални злосторства врз мажи и момчиња во Украина“, рече Прамила Патен, специјален претставник на ОН за сексуално насилство во војната, на прес-конференција во Киев.

Патен додаде дека на силуваниот маж може да му биде особено тешко да пријави кривично дело, пренесува Гардијан.

„Може да биде тешко за жените и девојчињата да пријават силување поради стигмата како една од причините, но често е уште потешко за мажите и момчињата да го направат тоа… Треба да гарантираме безбеден простор за сите жртви да пријават случаи на сексуални насилство“, рече таа.

Таа предупреди дека десетиците случаи на сексуално насилство кои се под истрага се само врвот на ледениот брег и ги повика преживеаните да излезат и да го пријават злосторството и апелираше до меѓународната заедница да ги открие сторителите и да ги изведе пред суд.

„Доколку денеска се подигне документацијата, утре ќе биде на суд“, рече таа.

Главниот државен обвинител на Украина, Ирина Венедиктова, во вторникот рече дека нејзината канцеларија собрала извештаи за наводно сексуално насилство од страна на руските сили врз мажи и жени од сите возрасти, од деца до повозрасна популација.

Бенедикт рече дека силувањето е „намерна стратегија“ за Москва.

– Се разбира, тие сакаат да ги заплашат членовите на граѓанското општество… тие се подготвени да направат се за да ја принудат Украина да капитулира.

Имаше неколку јавни сведоштва за сексуално насилство во Украина во Украина.

Некои жртви ја напуштија земјата, а други кои останаа се плашат да го споделат своето ужасно искуство, рече Бенедикт.

Таа објасни дека тимови од обвинители и истражители собираат докази за широко распространето сексуално насилство откако руските сили се повлекоа од предградијата во близина на Киев пред нешто повеќе од еден месец.

Групните силувања, нападите со пиштол и силувањата извршени пред деца се најтешките сведоштва што ги собрале од жртвите и нивните семејства.

Људмила Денисова, омбудсманка за човекови права на Украина, официјално ги документира случаите на 25 жени кои ги држеле руски војници во подрум и систематски биле силувани во Буча.

Форензичарите кои спроведоа аутопсија на жени закопани во масовни гробници пронајдоа и докази дека некои биле силувани пред да бидат убиени од руските сили.

Претставникот на ОН Патен рече дека дошла во Киев поради невидени индиции за широко распространето, систематско сексуално насилство и ризикот од трговија со луѓе што им се заканува на Украинките доколку се обидат да избегаат.

„Не можев да останам во мојата канцеларија во Њујорк со оглед на ужасните настани и ужасните извештаи за сексуално насилство. Дојдов затоа што не треба да штедиме напор за да обезбедиме нулта толеранција и доследно казнување за извршените злосторства“, рече Патен.

Иако борбите во градовите кои гравитираат кон главните градови се завршени, руските трупи сè уште држат дел од територијата на југот и на истокот на земјата. Поради зголемената загриженост за силување во овие области, активистите се обидуваат што поскоро да воведат итна контрацепција во украинските болници.

Патен предупреди дека светот предолго дозволува сексуалното насилство да се користи како евтино, тивко и ефективно оружје против заедниците.

„Ефтино е, не чини ништо. Многу ефикасна – затоа што влијае не само на жртвата, туку и на целото семејство, на заедницата. Тоа е биолошка војна, тоа е психолошка војна“.

Таа рече дека ОН ќе соработуваат со украинските власти за да им дадат поддршка на преживеаните, но и да ги истражат злосторствата за да ги направат случаите подготвени за судење.

Украинските истражители веќе ги идентификуваа руските војници за кои тврдат дека се одговорни за воени злосторства, вклучително и сексуално насилство, а по еден маж е издаден налог за апсење.

Истрагата е спроведена со меѓународна помош, а на терен се француски и холандски форензичари. Велика Британија, исто така, вети дека ќе испрати истражители да помогнат во собирањето докази за воени злосторства, вклучително и сексуално насилство.

Сепак, останува прашањето дали на војниците, кои веќе се повлекле, воопшто ќе им се суди, бидејќи тие се под заштита на руските власти кои наредиле инвазија и негираат дека извршиле воени злосторства.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО