14.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

„Златна палма“ за шведскиот режисер Рубен Остлунд

НАЈЧИТАНО

Со Винсент Линдон како претседател на жирито, ги немавме лапсузите на минатогодишниот претседател Спајк Ли. Американскиот режисер на почетокот на преносот во живо го откри името на добитникот на Златната палма за 2021 година, откако погрешно разбрал прашање од донаќинката на церемонијата.

Годинава моравме да ги почекаме последните моменти од трезвената гала за да откриеме дека Швеѓанецот Рубен Остлунд ја освои својата втора „Златна палма“, овој пат за  маестралниот филм „Triangle of sadness“, сатира за супербогатите и раскошот во позадината на екстравагантно крстарење. 

Покрај „Златната палма“, жирито, вклучувајќи ги Ребека Хол (Вики Кристина Барселона), Индијката Дипика Падуконе и режисерите Асгар Фархади и Лаџ Ли, го доделија своето второ најпрестижно одликување (Гран при) на Французинката Клер Дени (76 години), 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО