27.9 C
Ohrid
Tuesday, August 16, 2022

Златен медал со време на нов светски рекорд во трката на 100 метри со пречки освои нигериската атлетичарка Тоби Амусан на Светското првенство во Јуџин

НАЈЧИТАНО

Златен медал со време на нов светски рекорд во трката на 100 метри со пречки освои нигериската атлетичарка Тоби Амусан на Светското првенство во Јуџин.

Амусан ја истрча патеката за рекордни 12,12 секунди, што е ново најдобро време на оваа делница на сите времиња.

Воедно, Нигеријката со собори рекордот од 12,20 секунди, кој во мај 2016 година во Лондон го постави американската атлетичарка Кендра Харисон.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО