5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Зидан не сака да биде селектор, туку има желба да го предводи Јувентус

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Францускиот фудбалски стручњак Зинедин Зидан сака да го предводи Јувентус.

Според „Л’екип”, Зидан во надеж дека ќе ја добие тренерската функција во Јувентус, ги одбил понудите на репрезентациите на Португалија, Бразил, САД, Катар и Обединетите Арапски Емирати.

Претходно беше објавено дека италијанскиот клуб размислува за Зидан како замена за Масимилијано Алегри под чие водство „Старата дама” не игра според очекуваното.

Зидан играше за Јувентус од 1996 до 2001 година. Заедно со тимот, тој двапати стана шампион на Италија, го освои Купот и Суперкупот на земјата, стана победник на Интерконтиненталниот куп и Купот Интертото.

Претходната работа на Французинот како тренер беше Реал Мадрид. Тој го водеше мадридскиот тим од 2016 до 2018 и од 2019 до 2021 година. Заедно со „кремавите” Зидан освои три ЛШ во низа (2016, 2017, 2018).

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img