2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала го погоди  Нов Зеланд

НАЈЧИТАНО

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала го погоди  Нов Зеланд со епицентар во близина на градот Бленхајм на јужниот остров на длабочина од 30 километри, соопшти сеизмолошката служба.

Засега нема извештаи за повредени или материјална штета.

Нов Зеланд лежи на сеизмички активниот т.н. огнен прстен, пристаниште од 40.000 километри вулкани и океански ровови кои го опкружуваат поголемиот дел од Тихиот Океан.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО