Земјотрес го погоди Крит

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Земјотрес со прелиминарна јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала го погоди островот Крит, соопштија грчките власти. Засега нема извештаи за евентуални жртви и штети.

Геодинамичкиот институт во Атина соопшти дека подводниот земјотрес се случил во 9:11 часот по локално време во близина на северниот брег на островот, пренесува Катимерини.

Неговиот епицентар бил на 38 километри северозападно од градот Неаполи во областа Ласити, на длабочина од 14,4 километри.

Грција е еден од деловите во светот најподложни на земјотреси, а самиот Крит е многу кревка област. Повеќето земјотреси предизвикуваат мала штета, а смртните случаи се ретки.

Засега нема извештаи за евентуални жртви и штети.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img