1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Земјотрес во Косово, почувствуван во Скопје

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Земјотрес со Рихтерова локална магнитуда ML2,8 и интензитет од II-III степени според Европската макросеизмичка скала, во 08:28 часот изутринава беше почувствуван од населението во Скопје и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Епицентарот на земјотресот, како што се посочува, бил на 26 километри североисточно од Скопје во соседна Република Косово.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

На празникот Св. Антониј Велики оставка поднесе Нефи Усеини за градо-спасение

Денес на големиот празник Св. Антониј Велики, триесеттиот ден во Новата календарска година во Охрид се одбележува празникот Совето-спасение. На овој голем ден оставка...

Бразилка родила момче тешко повеќе од 7 килограми

Со 59 сантиметри и 7,3 килограми, Анџерсон е едно од најголемите бебиња родени во Бразил. Бразилката била бремена во 40 недела. За 27-годишната Клеидијан Сантос...

Неколку загинати во новото руско гранатирање на Херсон и Харков

Најмалку три лица загинаа во гранатирањето на Керсон. Руски проектили погодија и четирикатна станбена зграда во вториот по големина град во Украина, Харков. Најмалку три...
spot_img
spot_img
spot_img