3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Земјата ќе поднесе барање за членство во НАТО

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Финска донесе официјална одлука за влез во НАТО, се наведува во соопштението на Владата, пренесуваат агенциите.

Финскиот претседател Саули Ниинисте објави дека скандинавската нација ќе поднесе барање за приклучување кон Северноатлантската алијанса. Тој претходно изјави дека приклучувањето кон блокот несомнено ќе ја „зајакне“ националната безбедност на Финска.

Ако Хелсинки се приклучи на алијансата, тоа ќе стави крај на повеќедецениската политика на неутралност во текот на која Финска имаше пријателски политички и економски односи и со западниот и со источниот блок за време на Студената војна.

Претходно, претседателот и премиерот на земјата ја поддржаа идејата за приклучување кон воениот блок, нагласувајќи во исто време дека нема воена закана за Финска од Русија.

И покрај приклучувањето кон програмата на НАТО Партнерство за мир во 1994 година, земјата не се приклучи директно на блокот, задржувајќи го својот неутрален статус.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img