7.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Земјата нема да го следи трендот на избегнување на Русија

НАЈЧИТАНО

Индија планира да продолжи со увоз на коксен јаглен од Русија, изјави денеска министерот за челик на земјата Рамчандра Прасад Синг на прес конференција во Њу Делхи. Скај њуз посочува дека со тоа Индија, се чини, го отфрла глобалниот тренд за избегнување на Москва поради нејзината окупација на Украина.

Тој рече дека Индија планира да го удвои увозот на руски кокс јаглен, клучна состојка во производството на челик. Синг, исто така, рече на прес-конференцијата дека земјата увезла 4,5 милиони тони – но, не го посочи периодот на кој се однесува.

Западните земји и Јапонија воведоа тешки санкции за администрацијата на рускиот претседател Владимир Путин и луѓето поврзани со него. Индија, главен купувач на руски стоки од стоки до оружје, се воздржа од неколку клучни гласања на Обединетите нации со кои се осудува окупацијата на 24 февруари.

– Засегнати се „мазните резерви“ од Русија на јаглен за коксирање – рече Синг, во очигледна референца за војната, но не даде повеќе детали, наведува Скај њуз.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО