Земјата во која живеат најслабите луѓе на светот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Фасцинантна мапа објавена од веб-страницата Our World in Data покажува кои земји во светот имаат највисока, а која најниска стапка на дебелина.

Податоците доаѓаат од статистика од 195 земји во светот. Се покажа дека повеќе од една третина – или 39 проценти – од возрасните во светот се дебели, пренесува Nova.rs.

Тие беа собрани од мрежата на научници за соработка со фактор на ризик NCD, од 128,9 милиони луѓе помеѓу 1975 и 2016 година. Тие ги анализирале податоците за телесната маса, како и бројот на луѓе со недоволна тежина, прекумерна тежина или дебели.

Сите десет најдебели нации во светот се наоѓаат на Пацификот. Тихоокеанскиот остров Науру не само што е една од најлуксузните дестинации за одмор, туку податоците покажуваат дека тој всушност е и најдебелата нација во светот. Островот Палау има втор најголем процент на возрасни со прекумерна тежина или дебели.

Најмалку дебела нација е Виетнам, по што следи Индија. Ризикот од дебелина во Виетнам е низок поради фактори како што е локалната кујна, која е претежно органска со низок процент на масло. Храната не се обработува многу и е претежно свежа, а разновидноста на храна прави избалансирани оброци. Покрај тоа, внесот на шеќер е релативно низок, а потрошувачката на газирани пијалоци е ограничена.

Сепак, нискиот процент на дебели луѓе може да се должи и на економски фактори – како што се долгото работно време и физичките работни места.

Ова се 10-те земји со најмногу дебели луѓе, со процентот на дебели луѓе:

1. Науру – 88,5 проценти

2. Палау – 85,1 отсто

3. Кукови Острови – 84,7 отсто

4. Маршалските Острови – 83,5 отсто

5. Тувалу – 81,9 отсто

6. Ниуе – 80,0 отсто

7. Кирибати – 78,7 отсто

8. Тонга – 78,5 отсто

9. Самоа – 77,6 отсто

10. Микронезија – 75,9 проценти

Ова се 10-те земји во кои живеат најслабите луѓе, со процент на дебели луѓе:

1. Виетнам – 18,3 отсто

2. Индија – 19,7 отсто

3. Бангладеш – 20,0 отсто

4. Етиопија – 20,9 отсто

5. Непал – 21,0 отсто

6. Тимор – 21,6 отсто

7. Камбоџа – 21,7 отсто

8. Еритреја – 22,0 отсто

9. Нигер – 22,0 отсто

10. Бурунди – 22,2 отсто

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Во земјотресот беа оштетени и Цитаделата во Алепо и други знаменитости во Сирија

Тврдината во Алепо и неколку други археолошки локалитети во Сирија се оштетени од земјотресот што ја погоди Турција како и таа земја, а во...

Суд во Москва денеска во отсуство осуди на 9 години затвор популарна руска авторка на книги и телевизиски емисии за за готвење, новинарка и...

Суд во Москва денеска во отсуство осуди на 9 години затвор популарна руска авторка на книги и телевизиски емисии за за готвење, новинарка и...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img