Зеленски: Ќе ги обединиме сите сили за победа на Украина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека ќе ги здружат сите свои ресурси за да постигнат победа во војната против Русија.

Зеленски рече дека најинтензивните конфликти во руско-украинската војна продолжуваат во регионот на Донбас. Тој изјави дека руските сили продолжуваат да одговараат на нивните напади.

Жестоките судири продолжуваат во главните оперативни области, особено во Донбас. Војната продолжува за Донбас. Војната продолжува за југ. Ќе ги обединиме сите сили за една работа, за победа на Украина“, рече Зеленски.

Тој посочи дека државните службеници во Украина потпишале нова апликација за странски посети за време на војната.

Зеленски во својот говор истакна дека, според новата одлука, државните службеници повеќе нема да можат да заминуваат во странство без официјален распоред.

Тој додаде дека воведоа санкции за 22 руски државјани.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Во земјотресот беа оштетени и Цитаделата во Алепо и други знаменитости во Сирија

Тврдината во Алепо и неколку други археолошки локалитети во Сирија се оштетени од земјотресот што ја погоди Турција како и таа земја, а во...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img