4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Зеленски јасно кажа што очекува од средбата на министрите за одбрана на НАТО

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе им каже на министрите за одбрана на НАТО на состанокот во воздухопловната база Рамштајн во петок дека очекува „силни одлуки“ од сојузниците, кои би можеле да вклучат и одобрување за испраќање на германски тенкови Леопард во Киев.

Состанокот во таа база во Германија е последен во низата состаноци одржани од почетокот на руската инвазија на Украина пред 11 месеци. Таму ќе се разговара за идните испораки на оружје, со акцент на германските тенкови Леопард 2 што ги користат армиите низ Европа.

Берлин има право на вето на секоја одлука за извоз на овие тенкови, а владата на Олаф Шолц во моментов не сака да ја одобри поради страв од провокација на Русија.

Дел од сојузниците веруваат дека германските грижи се погрешни бидејќи Русија е веќе целосно вклучена во војната, поради што испраќањето тенкови не може дополнително да ја ескалира војната.

Украина и Русија се потпираа првенствено на тенковите Т-72 од советската ера, а стотици од нив беа уништени во војната што Москва ја започна на 24 февруари минатата година.

„Всушност сега ја чекаме одлуката на европската престолнина која ќе ги активира подготвените синџири на снабдување на соработка по прашањето на тенковите“, рече Зеленски во видео обраќањето во четвртокот навечер.

Министерот за одбрана на Литванија претходно изјави дека неколку земји ќе објават распоредување на тенкови Леопард 2 на состанокот во петок.

„Некои од земјите дефинитивно ќе испратат тенкови „Леопард“ во Украина, тоа е сигурно“, изјави Арвидас Анушаускас за Ројтерс на најавата за Рамштајн, говорејќи по подготвителниот состанок на 11 земји во Естонија.

Зеленски на митингот треба да и каже на толпата дека „очекува силни одлуки“, најави Литванецот.

Американска воена помош

Во четвртокот, САД објавија нова воена помош за Украина во вредност од 2,5 милијарди долари, која вклучува стотици оклопни возила и зајакнување на воздушната одбрана.

Вашингтон испраќа и 59 борбени возила „Бредли“ и 90 оклопни транспортери „Страјкер“, соопшти Пентагон. Досега, САД одвоиле повеќе од 27,4 милијарди долари за воена помош за Киев.

Извори од германската влада велат дека ќе го покренат прашањето за Леопард доколку САД се согласат да испратат тенкови на Абрамс, кои не беа вклучени во соопштението од четвртокот.

Новиот германски министер за одбрана Борис Писториус претходно изјави дека не знаел за никакво барање Украина да прими американски и германски тенкови истовремено.

„Не сум свесен за таква состојба“, рече Писториус за германската телевизија АРД на прашањето дали Абрамс и Леопард треба да бидат испорачани истовремено, позиција што ја остава отворена можноста за договор во петок.

На Украина и требаат тенкови за да се одбрани и да ги ослободи окупираните територии и нема планови да ја нападне Русија, изјави Зеленски за АРД во четвртокот.

„Од Вашингтон до Лондон, од Париз до Варшава, слушате една работа: на Украина и требаат тенкови. Тенковите се клучни за ставање крај на војната. Време е да престанеме да трепериме пред Путин и да го направиме последниот чекор“, напиша на Твитер советникот на Зеленски, Михаило Подољак.

Полска и Финска веќе соопштија дека ќе испратат тенкови Леопард во Украина доколку Германија го одобри извозот. Полска во петокот наутро посочи дека може да испрати тенкови дури и ако Германија се противи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Овие намирници најчесто предизвикуваат надуеност

Надуеноста е нормална и е комбинација од две работи: воздухот што го голтате додека јадете и храната што ја јадете. Како што објаснува гастроентерологот...

Компанијата Тесла загуби 140 милиони долари во биткоини

Компанијата „Тесла“ загуби 140 милиони долари од инвестиции во биткоини во 2022 година, јавува Би-Би-Си. Компанијата му потврди на американскиот регулатор дека изгубила вкупно 204...

СОВЕТОТ НА ОПШТИНА ОХРИД СО ПОДДРШКА НА КАМПАЊАТА „ГИ ЗАПОЗНАВАМЕ РЕТКИТЕ БОЛЕСТИ“

По повод месецот на ретки болести, претседателот на советот на Општина Охрид Сашо Донев и советниците на Советот на Општина Охрид се вклучија во...
spot_img
spot_img
spot_img