14.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Зеленски: Украина може да се повлече од мировните преговори поради Мариупол

НАЈЧИТАНО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се закани дека ќе се повлече од мировните преговори со Русија доколку руските сили кои го опсадуваат градот убијат украински борци опколени во пристанишниот град Мариупол.

„Она што тие го прават сега може да спречи каква било форма на преговори“, изјави Зеленски за украинските медиуми.

„Таму има сили кои апсолутно ги мразат и мислам дека нема да останат живи“, рече украинскиот лидер, додавајќи дека многу борци опколени во градот биле членови на баталјонот Азов, во кој доминираат националисти чии десничарски ставови со недели беа покриени од руските медиуми.

Останатите украински борци беа логорирани во фабриката за челик Азовстал, а Зеленски потврди дека украинските власти биле во контакт со нив.

По руската инвазија на Украина на 24 февруари, Мариупол беше целосно опколен од руските сили на почетокот на март и оттогаш е под опсада.

Зеленски уште еднаш ги отфрли руските барања Украина да и ја отстапи својата територија на Москва.

„Ние не тргуваме со територии и со нашиот народ“, рече тој, додавајќи дека се уште се потребни преговори за прекин на борбите и одбрана на украинската држава.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО