2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Зеленски: Светот не смее да подлегне на нуклеарната уцена

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Светот ќе загуби од тероризмот и ќе подлегне на нуклеарната уцена ако ништо не се преземе за да се спречи несреќата во нуклеарната централа Запорожје, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесува Нова.

– Ако светот сега не покаже сила и одлучност да ја одбрани нуклеарната централа, тоа ќе значи дека светот ја загуби битката со тероризмот и се предаде на нуклеарната уцена – рече Зеленски за време на своето видео обраќање, пренесува Ројтерс.

Русија ја презеде нуклеарната централа Запорожје, најголемата нуклеарна постројка во Европа, набргу откако ја нападна Украина во февруари во она што Кремљ го нарекува „специјална воена операција“.

Украина и Русија меѓусебно се обвинуваат за гранатирање на Запорожје во текот на изминатата недела.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ИНФОРМАЦИЈА ЗА ДОНАЦИЈА

„Ви благодариме од срце! 460 деца и млади без родителска грижа растат во семејство благодарение на вас“ – пишува на врамениот дрес кој Ракометната...

МВР – Извадок на дел од дневните настани 31.01.2023

На 30.01.2023 на ул.„Гоце Делчев“ во с.Кривогаштани, прилепско, полициски службеници од СВР Битола - Полициско одделение Кривогаштани го привеле П.М.(36) од с.Кривогаштани. Тој бил...

Актерот Алек Болдвин е обвинет за убиство од небрежност

Обвинителството на Првиот судски округ на американската сојузна држава Ново Мексико денеска официјално ќе поднесе кривична пријава за убиство од небрежност против холивудскиот глумец...
spot_img
spot_img
spot_img