5.2 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Зеленски сака да замени проруски политичар за заробени украински војници

НАЈЧИТАНО

Предлагам со Руската федерација да направиме замена, нивното момче за нашите момчиња и девојчиња кои се во руско заробеништво. Ова е предлогот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, што го даде доцна синоќа во своето обраќање до јавноста.

Тој сака да го замени заробениот проруски политичар и близок сојузник на рускиот претседател Владимир Путин, Виктор Медведчук.

Украинската безбедносна служба соопшти дека го уапси бегалецот Медведчук, кој беше во домашен притвор поради сомнение за предавство, но, се обиде да побегне неколку дена по руската инвазија.

Медиумите пишуваат дека Медведчук се смета за најблизок и највлијателен сојузник на Путин во Украина.

Украинските власти го сомничат Медведчук за велепредавство и обид за грабеж на националните ресурси на Крим, што Москва го анектираше во 2014 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО