25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Зеленски побара специјална процедура за зачленување

НАЈЧИТАНО

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, се обрати попладнево на донорската конференција на ЕУ за Украина со барање за средства и забрзана процедура за членство во ЕУ. Конференцијата ја организираат Полска и Шведска во рамките на ЕУ. Целта е да се соберат средства за да ѝ се помогне на Украина да се справи со последиците од војната со Русија.

Зеленски се обрати кусо на почетокот на конференцијата со барање за забрзана процедура за членство во ЕУ, што ја нарече „специјална процедура“ за членство.

– Членството на Украина мора да биде апсолутна реалност, не само ветувања и перспективи туку практични чекори, јас го знам тоа и вие го знаете, мнозинството меѓу вас го разбира ова – изјави Зеленски пред присутните лидери на ЕУ, меѓу кои премиерите на Шведска, Полска, како и претседателите на Европскиот Совет и на Европската Комисија, Шарл Мишел и Урусла фон дер Лајен.

Премиерот на Украина, Денис Шимал, во својот говор го повтори ова барање, велејќи дека Украина сака членство во ЕУ веднаш, и дека ја води оваа војна „во одбрана на ЕУ“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО