20.9 C
Ohrid
Tuesday, May 17, 2022

Зеленски откри како изгледаат преговорите за ослободување на дефанзивецот на Азовстал

НАЈЧИТАНО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во петокот објави дека разговорите со Русија за спасување на ранетите ветерани од фабриката Азовстал во Мариупол биле многу сложени и дека Киев користи „влијателни посредници“.

Украина предложи евакуација на 38 најтешко ранети ветерани, а доколку Москва им дозволи, Киев вели дека ќе ослободи голем број руски воени заробеници.

„Во моментов се водат преговори за следната фаза од мисијата за евакуација – отстранување на тешко повредените медицински лица. Станува збор за голем број луѓе“, рече Зеленски во доцните вечерни обраќања.

„Се разбира, правиме се за да ги евакуираме сите останати, секој од нашите бранители. Веќе ги вклучивме сите ширум светот кои би можеле да бидат највлијателните посредници“, додаде тој, без да наведе детали.

Русија, која првично инсистираше бранителите да се предадат, јавно кажа малку за преговорите.

Многумина од оние кои сè уште се во фабриката се членови на Азовскиот полк, чиј заменик командант Свјатослав Паламар во петокот рече дека неговите сили ќе продолжат да пружаат отпор колку што можат.

„Имаме проблем со муниција, храна, вода, лекови“, рече тој на онлајн форум што се емитува на YouTube.

„Нашиот непријател, со поддршка на авиони и артилерија, продолжува да напаѓа. „Тие продолжуваат да ги напаѓаат нашите позиции, но ние продолжуваме да ги одбиваме“, рече тој, повикувајќи ги САД да помогнат во евакуацијата на ранетите борци.

Заменик-премиерот на Украина Ирина Верешчук претходно изјави дека резултатите од разговорите можеби не им се допаѓаат на сите, но наша задача е да ги евакуираме нашите момчиња. Сите тие. Тие живеат. “

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО