0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Зеленски објави мировен услов, Путин упати предупредување за „судниот ден“.

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

73-ти е денот на руската инвазија на Украина.Синоќа на боиштата во Украина беше релативно мирно, соопштија во саботата украински извори.

„Осум непријателски напади се одбиени во регионите Доњецк и Луганск, што резултираше со уништување на три непријателски тенкови, осум артилериски системи, седум оклопни воени возила, еден автомобил и три единици инженерска опрема“, се вели во извештајот на украинската војска за Сабота..

Американскиот претседател Џо Бајден потпиша нов пакет воена помош за Украина од 150 милиони долари, кој ќе обезбеди артилерија, радар и друга опрема за земјата.

ТЕК НА НАСТАНИТЕ ОД МИНУТА ДО МИНУТА
08:50 часот
Украинска армија: Во текот на ноќта на боиштата релативно мирно
Синоќа на боиштата во Украина беше релативно мирно, соопштија во саботата украински извори.

„Осум непријателски напади се одбиени во регионите Доњецк и Луганск, што резултираше со уништување на три непријателски тенкови, осум артилериски системи, седум оклопни воени возила, еден автомобил и три единици инженерска опрема“, се вели во извештајот на украинската војска за Сабота..

Доњецк и Луганск заедно го формираат регионот Донбас на далечниот исток на Украина, кој се граничи со Русија. Русија ги пренасочи своите напади врз регионот, каде што руските сепаратисти се борат против украинските владини сили од 2014 година.

Обиди за напад имало главно околу фабриката за челик Азовстал во југоисточниот пристанишен град Мариупол, според украинската војска.

Во другите делови на фронтот, руската активност беше ограничена на воено извидување и артилериски оган, се вели во извештајот.

Во регионот Изум, на пример, каде Русија планира голем напредок кон Краматорск за да ги опколи украинските единици во регионот на Донбас, беспилотни летала се користени за откривање одбранбени позиции.

Харков, град со повеќе од милион жители, и локации надвор од Доњецк беа цел на артилериски напади. Распоредени се и руските воздухопловни сили. Сепак, не се пријавени копнени напади.

Оваа информација не можеше да се потврди независно.

08:28
Состојбата на Зеленски
Секој мировен договор со Русија ќе зависи од повлекувањето на руските војници на позициите што ги имаа пред почетокот на инвазијата, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во обраќањето до лондонската тинк-тенк „Чатам хаус“.

08:25 часот
Лидерите на Г7 и Зеленски се сретнаа пред Денот на победата на Русија
Лидерите на Г7 утре ќе учествуваат во видео-повик со украинскиот претседател Володимир Зеленски во знак на единство ден пред Русија да го прослави својот празник Денот на победата, соопшти Белата куќа.

08:24 часот
Руски претставник: Ројтерс ја цензурираше изјавата на едно лице евакуирано од Мариупол
Рускиот претставник во Обединетите нации го обвини Ројтерс за „цензурирање“ на изјавата на преживеана од руското бомбардирање на огромна фабрика за челик во Мариупол, тврдејќи дека делот во кој таа ги критикувала членовите на украинските сили е исфрлен од вестите.

08:23
Бајден најави нова испорака на оружје за Украина во вредност од 150 милиони долари
Американскиот претседател Џо Бајден потпиша нов пакет воена помош за Украина од 150 милиони долари, кој ќе обезбеди артилерија, радар и друга опрема за земјата.

08:22
Советот за безбедност на ОН, вклучително и Русија, изрази загриженост за Украина
Советот за безбедност на Обединетите нации, вклучително и Русија, во петокот изрази „длабока загриженост за одржувањето на мирот и безбедноста во Украина“ и ги поддржа напорите на генералниот секретар на ОН за изнаоѓање мирно решение, што е прва изјава на телото по руската инвазија на Украина.

08:21 часот
Предупредување на Путин
Претседателот Владимир Путин ќе му испрати на Западот предупредување за „судниот ден“ во понеделник за време на прославата на 77-годишнината од победата на Советскиот Сојуз над нацистичка Германија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img