Зеленски: Не сум сосема сигурен дека Владимир Путин е жив

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се обрати на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, повикувајќи ги сојузниците да испратат повеќе оружје за неговата војска пред новите руски офанзиви.

Тој ги коментираше и мировните преговори, велејќи дека не знае со кого ќе преговара и дека не е ни сигурен дали рускиот претседател Владимир Путин е жив.„Не сум сигурен дека тоа е претседателот на Русија, кој понекогаш се појавува некаде на телевизија, не сум сигурен дека е тој. Не сум сосема сигурен дека е жив и дека носи одлуки. Кој ги носи одлуките таму? Кои се овие луѓе? Немам такви информации“, рече Зеленски.

„Не разбирам како можете да им ветувате едно нешто на европските лидери, а следниот ден да започнете целосна инвазија на нашата земја. Само не ми е јасно со кого си имаме работа. Не разбирам баш со кого треба да преговараме. Русија прво треба да најде некого, а потоа да предложи нешто“, рече Зеленски.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img