4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Зеленски и неговата сопруга присуствуваа на погребот на министерот за внатрешни работи на Украина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Украинскиот претседател Володимир Зеленски беше на последното збогување со министерот за внатрешни работи Денис Монастирски, кој загина минатата недела во хеликоптерска несреќа, кога загинаа 14 лица, а десетици беа повредени.

Зеленски и неговата сопруга беа во проштална посета во Киев, јавува агенцијата Укринформ.
Простувањето беше договорено за девет жртви од 14 загинати во несреќата што се случи во средата во Брвари, предградие на Киев.

Меѓу жртвите има и дете, бидејќи хеликоптерот се урнал во близина на градинката.

Истовремено со погребот во Киев, во Бровари се одржа комеморација за жртвите.

Украинскиот претседател ја задолжи тајната служба СБУ да ги истражи причините за падот на хеликоптерот на Украинската државна служба за вонредни состојби (СЕС). Станува збор за Супер Пума ЕЦ-225 (Ербас хеликоптери, екс-еврокоптер) кој летал на линијата на фронтот.

Во несреќата покрај смртта на детето, повредени се 25 лица, меѓу кои 11 деца.

Заедно со Монастирски (42) загинаа и неговиот заменик Јевхен Џенин и државниот секретар во министерството Јуриј Лубковиќ.

Украинските безбедносни служби ги истражуваат сите сценарија, вклучително и „намерен чин на уништување“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Уставниот суд реши да не поведе постапка по поднесок од пратеникот Антонијо Милошоски

Уставниот суд реши да не поведе постапка по поднесок од пратеникот Антонијо Милошоски, откако утврди дека не се исполнети процесните претпоставки од одредбите на...

Паѓаат ценита на горивата

Цената на дизел горивото ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од ноќеска на полноќ се намалува за 2,5, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за...

Епидемија со стрептокока ја зафати Хрватска

Опасна инфекција предизвикана од бактеријата стрептокока се шири низ Хрватска, а како што јавуваат тамошните медиуми, позната е под називот: бактеријомстрептокока. Од септември минатата година...
spot_img
spot_img
spot_img