16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Зеленски и Израел жестоко реагираа на изјавите на Сергеј Лавров

НАЈЧИТАНО

Русија ги заборави сите лекции од Втората светска војна, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето редовно ноќно видео обраќање, коментирајќи ја скандалозната изјава на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров дека „Адолф Хитлер имал еврејска крв“ и „најжестоките антисемитисти се обично Евреи“.

„Ваквите антисемитски изјави значат дека Русија ги заборавила сите лекции од Втората светска војна. А можеби и никогаш не ги научиле“, рече Зеленски.

„Поради овие изјави денеска имаме голем скандал во Израел. Но, не слушаме зборови на извинување од Москва. Само тишина. Како може да се каже такво нешто во пресрет на годишнината од победата над нацизмот? Тие зборови значат дека шефот на руската дипломатија ги обвинува Евреите за злосторствата на нацистите. Немам зборови“, рече Зеленски.

Израел, исто така, жестоко реагираше на вчерашната изјава на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој рече дека нацистичкиот диктатор „имал еврејска крв во него“.

„Изјавата на Сергеј Лавров е истовремено скандалозна, непростлива, но и историски целосно неточна“, изјави израелскиот министер за надворешни работи Јаир Лапид.

„Евреите не се самоубија за време на Холокаустот. „Најлошиот расизам против Евреите е да ги обвинувате за антисемитизам“, додаде тој.

Да потсетиме, во интервју за италијанската телевизија, Лавров рече дека обвинувањата на Русија за нацизам во Украина стојат без оглед на фактот дека украинскиот претседател Володимир Зеленски е Евреин.

„Зеленски се прашува за каков нацизам зборуваме ако е Евреин. Можеби грешам, но Хитлер имал и еврејска крв. Тоа не значи ништо. „Мудрите Евреи велат дека најлошите антисемитисти обично се Евреи“, рече Лавров.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО