20.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022

Зеленски е уверен дека ќе го врати Лисичанск, проценува голем пад на извозот на жито

НАЈЧИТАНО

Војна во Украина, 131 ден. Украинската армија потврди дека градот Лисичанск паднал во рацете на руските сили, откако рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го известил Путин дека со воспоставување целосна контрола врз градот „Луганската Народна Република (ЛПР) е ослободена“. Најмалку три лица загинаа, а десетици станбени згради се оштетени во рускиот град Белгород во близина на украинската граница, изјави регионалниот гувернер, по извештаите за неколку експлозии во градот. Украинскиот претседател Володимир Зеленски, четири месеци по руската инвазија, повика на меѓународна помош за обнова на неговата уништена земја по завршувањето на војната. Лондон најави мерки за помош на Украина по завршувањето на војната со Русија.

Велика Британија проценува дека извозот на жито во Украина ќе се намали за две третини
Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави дека руската инвазија на Украина продолжува да има разорно влијание врз украинскиот земјоделски сектор и дека извозот на жито во земјата ќе се намали за две третини.

Во соопштението се наведува дека војната влијаела на синџирите на снабдување со семиња и ѓубрива кои им се потребни на украинските земјоделци, пренесува Дојче веле (DW).

Министерството, исто така, рече дека руската блокада на Одеса го спречува извозот на храна и дека е малку веројатно дека извозот на жито од Украина во 2022 година ќе биде за повеќе од 35 отсто поголем од минатата година.

Во меѓувреме, откако последниот преостанат голем центар во областа Луганск, Лисичанск, падна под руска контрола, британското министерство објави дека фокусот на Русија најверојатно ќе се префрли на Доњецк, пишува ДВ.

„Борбата за Донбас е жестока и исцрпувачка и малку е веројатно дека тоа ќе се промени во следните недели“, соопшти Министерството.

Лондон најави мерки за помош во обновата на Украина
Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас денеска ќе претстави сеопфатен долгорочен план за помош во обновата на Украина откако ќе заврши војната со Русија.

На конференцијата за обнова на Украина во Лугано, Швајцарија, Трас ќе ги претстави британските проекти за краткорочна поддршка на земјата преку испраќање хуманитарна помош, но и долгорочна, со цел заживување на украинската економија со помош на британски познавање од финансиската и економската област, се посочува во соопштението од нејзиното министерство.

Лондон ќе помогне во обновата на Киев и неговата околина, како одговор на барањето на претседателот Зеленски, посочува Форин Офисот.

И Велика Британија планира да организира конференција за обнова на Украина во 2023 година и да отвори канцеларија во Лондон за да ја координира таа работа.

„Закрепнувањето на Украина по руската агресија ќе биде знак за моќта што ја има демократијата над автократијата. Тоа ќе му покаже на Путин дека неговите обиди да ја уништи Украина доведоа само до посилна, поразвиена и пообединета земја“, рече шефот на британската дипломатија. на конференцијата во Лугано.

Зеленски: Нашата армија се повлече од Лисичанск, но ние ќе го вратиме тој простор
Украинскиот претседател Володимир Зеленски призна дека украинските сили се повлекле од Лисичанск во Донбас, но најави дека тактиката на армијата и новото оружје ќе ја вратат контролата врз таа област.

„Ако командантите на нашата армија ги повлечат луѓето од одредени точки на фронтот каде што непријателот има вооружена супериорност, а тоа важи и за Лисичанск, тоа значи само едно“, рече Зеленски во вечерното обраќање.

„Дека ќе вратиме благодарение на нашата тактика и забрзувањето на пратките на модерно оружје“, додаде тој.

Руските државни медиуми објавија во неделата наутро дека руските и сепаратистичките сили презеле целосна контрола врз Лисичанск, последниот голем град под контрола на Украина во областа Луганск, по падот на Северодонецк.

Според соопштението за печатот на руското Министерство, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го информирал рускиот претседател Владимир Путин дека „целиот регион Луганск е ослободен“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО