23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Зеленски е уверен дека Украина наскоро ќе стане кандидат за членство во ЕУ

НАЈЧИТАНО

И покрај поддршката на членките на ЕУ за кандидатскиот статус на Украина за ЕУ ​​во наредните недели, германската влада и понатаму не сака да го стори тоа. Поради тоа, украинскиот претседател Володимир Зеленски испрати специјален пратеник во Берлин за да разговара за опциите за членство со германската влада.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски е убеден дека Украина ќе добие статус на кандидат за членство во Европската унија во наредните недели. „Ова ќе биде важна одлука не само за Украина, туку и за целиот европски проект“, рече Зеленски во своето дневно видео обраќање во понеделникот, додавајќи дека иднината на ЕУ ќе зависи од тоа што ќе се случи.

Европската комисија има намера наскоро да одлучи како најдобро да се справи со барањето за членство на Украина, кое беше поднесено веднаш откако Русија започна голема инвазија на својот сосед кон крајот на февруари. Германскиот канцелар Олаф Шолц, сепак, јасно стави до знаење дека на Украина не треба да и се даде кратенка за членство во ЕУ, и додека другите земји од ЕУ веќе изразија поддршка за кандидатскиот статус на Украина, германската влада се уште не сака.

Затоа Зеленски го испрати својот министер за комуникации и територијален развој Олексеј Чернишов како специјален пратеник во Берлин за да ги претстави плановите на Украина за пристапување во ЕУ. Киев сè уште се надева дека лидерите на 27-те земји-членки ќе и дадат кандидатски статус на Украина на самитот на ЕУ на 23 и 24 јуни.

„ЕУ треба да ја прифати Украина. Не очекуваме пристап преку задната врата, ниту пак очекуваме брз пат за Украина“, рече Чернишов пред средбата во Берлин, додавајќи дека Киев не е заинтересиран за друга форма на партнерство со ЕУ освен полноправно членство.

Во вторник и среда, украинскиот министер планира да се сретне со канцеларот Волфганг Шмит, министерката за развој Свења Шулце, министерот за земјоделство Џем Оздемир и министерот за надворешни работи Аналена Баербок во отсуство на министерот за надворешни работи Тобијас Линднер.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО