16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Зеленски го надгледува заминувањето на првиот брод со жито

НАЈЧИТАНО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска пристигна во пристаништето Чорноморск на југот на земјата за да го надгледува првиот утовар на жито според договорот постигнат со Русија на 22 јули.

– Во тек е внесување на првиот товар на првиот брод од почетокот на војната. Се работи за турски брод – рече Зеленски во соопштението за печат на украинското Претседателство, кое објави и видео на кое се гледа тој пред бродот со име Поларнет.

Според украинското претседателство, испораките би можеле да започнат „во наредните денови“ за да се испратат на светските пазари милионите тони жито заглавени во украинските пристаништа од почетокот на војната.

– Ние сме целосно подготвени. Ги испративме сите сигнали до нашите партнери во ОН и Турција, а нашите војници ја гарантираат безбедносната ситуација – рече Зеленски.

Тој додаде дека Киев само чека „сигнал“ од Анкара и ОН да почне.

Испораката на житарки важни за светската безбедност со храната треба да започне со неколку бродови кои не можеа да го напуштат пристаништето поради војната.

Договорот за укинување на блокадата, првиот значаен текст меѓу двете страни од почетокот на конфликтот, има за цел да ја намали глобалната криза со храна, во која цените значително се зголемија во некои од најсиромашните земји во светот.

– За нас е важно Украина да остане гарант за светската безбедност на храната – рече Зеленски, кој беше придружуван од амбасадорите на земјите од Г7.

Украина и Русија се меѓу најголемите светски извозници на житарки. Киев сака да продаде околу 20 милиони тони во вредност од околу 10 милијарди долари според договорот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО