23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Зеленски го искара Шолц да покаже јасна поддршка за Киев

НАЈЧИТАНО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека очекува Германија појасно да ги дефинира своите приоритети во односите со Русија и да ја поддржи Украина во нејзините аспирации за членство во ЕУ за време на посетата на канцеларот Олаф Шолц на Киев, пренесува Укринформ.

– Очекувам дека тој (Олаф Шолц) лично ќе нѐ поддржи и дека лично ќе биде уверен дека Украина може да се приклучи на ЕУ и дека кандидатски статус ќе ѝ биде доделен на Украина уште во јуни – рече Зеленски во програма на телевизијата ЗДФ.

Според него, Киев очекува гаранции од Шолц дека Германија ќе ја поддржи Украина.

– Тој и неговата влада треба да донесат одлука. Не можете да балансирате помеѓу Украина и односите со Русија, вие самите треба да изберете каде да ги поставите приоритетите – нагласи Зеленски.

Тој рече дека Германија се соочува со многу економски предизвици и тешко е да се избере страна бидејќи тоа ќе биде болно.

– Тоа ќе биде економски болно без разлика дали ќе ја изберете украинската или руската страна. Ако го изберете помалку болниот начин, тоа е погрешен пристап – додаде Зеленски.

Зеленски истакна дека постои одреден скептицизам во односот меѓу германското раководство и Украина, уште пред канцеларството на Олаф Шолц, во услови на прекрасни односи меѓу двата народа и доста добри односи меѓу лидерите на двете земји. Овој скептицизам, според него, се изразува првенствено кога станува збор за идното членство на Украина во ЕУ и НАТО. Во исто време, Зеленски е уверен дека овој став ќе се промени.

Коментирајќи ги изјавите на Шолц за големите количества воена помош обезбедени од Германија за Украина, Зеленски истакна дека Германија и Франција „малку доцнеа“ со обезбедувањето оружје за Украина, иако веднаш политички ја поддржаа Украина.
– Но, тогаш, на почетокот на војната, не ни требаше политика, ни требаше помош – истакна Зеленски.

Тој рече дека крајот на војната зависи од подготвеноста на Русија да ја доведе војната до крај.

– Колку е посилна Украина, толку подобро се вооружени украинските вооружени сили, толку побрзо ќе напредуваат и ќе ги избркаат руските војници од Украина и толку побрзо Русија ќе биде подготвена да ја заврши војната – рече Зеленски.

– Колку побрзо Украина се зајакне, толку побрзо Европа се однесува како единствена во санкциите за да ја отсече Русија од големите текови на финансиски текови, толку Русија ќе биде послаба -рече Зеленски.

Во однос на разговорите со Москва, Зеленски истакна дека сега, за разлика од порано, Украина не бара можности да најде баланс за „некако да постигне договор“.

– Немаме дилеми. Подготвени сме да разговараме само ако другата страна е подготвена да ја заврши војната. Немаме време за разговори кои се бескорисни – рече тој.

Тој, исто така, го прекори Западот што не ги слуша предупредувањата на Украина во врска со потребата од превентивни санкции, стратегијата за Црното Море, создавањето на Црноморската флота со земја партнер, создавањето систем за противвоздушна одбрана и друго.

– Да бевме слушнати, Украина ќе имаше поголеми шанси да ја запре инвазијата на Руската Федерација – рече Зеленски.

Германскиот канцелар Олаф Шолц би можел да го посети Киев неделава. Сепак, тој сѐе уште не го објави датумот на патувањето.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО