7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Зеленски во синоќешното обраќање до нацијата рече дека е тешко да се предвиди колку долго ќе трае војната

НАЈЧИТАНО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во синоќешното обраќање до нацијата рече дека е тешко да се предвиди колку долго ќе трае војната.

– Се разбира, и јас слушам различни предвидувања. Имам многу повеќе информации од некои медиуми за намерите и можностите на руската армија. За потенцијалот на руската економија. За емоционалната состојба на општеството во Русија – рече тој.

Според него, два фактори ќе го одредат времетраењето на конфликтот.

– Успехот на нашата војска на бојното поле е навистина значаен. Историски значаен. Но сè уште не е доволно за да ја исчистиме нашата земја од окупаторите. Повеќе ќе ги победиме. Санкциите против Русија се многу значајни. Економски болни. Но, сепак не се доволни за руската воена машина да остане без средства за егзистенција. Ние промовираме посилни, подеструктивни. Ако некој рече: година или години, јас одговарам: можете да ја направите војната многу пократка. Колку повеќе и побрзо го добиеме целото оружје што го побаравме, толку ќе биде посилна нашата позиција и толку побрзо ќе дојде мирот – истакна Зеленски.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО